Reklama

Klíšťový zánět mozku (klíšťová encefalitida)

Popis

Zánětlivé onemocnění mozku způsobené Flaviviry přenášenými na člověka klíšťaty. Člověk nejčastěji nakazí přenesením viru klíšťové encefalitidy přisátím infikovaného klíštěte při pobytu v listnatém nebo smíšeném lese. Kromě tohoto způsobu přenosu původce onemocnění jsou známy také případy nákazy alimentární cestou - požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků. Virus Klíšťového zánětu mozku se vyskytuje u méně než 1% všech klíšťat. V určitých oblastech - v tzv. přírodních ohniscích nákazy může však promořenost klíšťat výrazně stoupnout. Informaci o ohniscích mohou podat epidemiologové územně příslušné hygienické stanice.
Známá přírodní ohniska klíšťového zánětu mozku jsou např. v povodí Sázavy, Vltavy, Berounky, Dyje, Křivoklátsko, Vranovská a Kníničská přehrada.

Příznaky

Vyvíjí se obvykle po uplynutí 7-10 až 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte.
I. Příznaky se mohou podobat virovému onemocnění dýchacích cest
II. Závažná forma onemocnění je spojena s postižením centrálního nervového systému a probíhá ve dvou fázích. Intenzita příznaků závisí i na fyzické námaze nemocného, proto je nutný klid na lůžku.
1. fáze - netypické chřipkové příznaky následovány 4-10 dny bez příznaků
2. fáze - vysoká horečka a příznaky vztahující se k postižení centrálního nervového systému, tato fáze může mít čtyři formy lišící se postižením různých částí mozku a celkovou závažností

 • postižení mozkových blan: bolest hlavy, světloplachost, zánět spojivek
 • postižení mozkové kůry: poruchy spánku, paměti, koncentrace, dezorientace, postižení hlavových nervů
 • postižení mozkové kůry a předních rohů míšních: při poklesnutí teplot dochází k obrnám (nejčastěji k ochrnutí paže)
 • postižení center v prodloužené míše - mívá za následek smrt, vyskytuje se především u lidí nad 60 let

  DIAGNOSTIKA:
  Podle epidemiologické anamnézy (přisátí klíštěte v nedávné minulosti), klinických příznaků a podle serologického vyšetření krve.

  Klasická léčba

  Klid na lůžku v místnosti s nepříliš silným osvětlením !!
  Hypertonické roztoky glukózy
  Vitamíny
  Analeptika

  Přírodní a doplňková léčba

  PREVENCE:
  Jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom:

 • mít ochranné oblečení - vysoká obuv, světle barevný oděv s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek; na světlém oděvu lze přítomnost klíšťat snáze odhalit
 • používat repelentní prostředky proti klíšťatům
 • po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch
 • denně kontrolovat domácí miláčky (kočky, psy), zda nemají klíště; při odstraňování klíšťat z těla zvířat musíme dbát stejných pokynů jako při odstraňování klíšťat u lidí
 • co nejdříve odstranit přisátá klíšťata (výzkum prokázal, že klíště musí sát několik hodin, aby došlo k přenosu infekce)
 • před manipulací s klíštětem je nutné místo dezinfikovat Jodisolem nebo jiným dezinfekčním prostředkem
 • klíšťata odstraňovat velmi šetrně, je možno použít pinzety nebo elektrikářskou svorkou (krokodýlkem)
 • uchopit klíště u hlavičky nikoli u zadečku (vymáčkli byste obsah jeho střev do ranky i s viry či bakteriemi) pinzetou a kýváním do stran jej uvolněte
 • viklat opatrně, pokud se klíště nepustí kůže
 • nikdy klíště nemačkat a nepolévat olejem (usmrcené klíště uvolňuje ze střevního obsahu viry a bakterie do krve člověka)
 • po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikovat
 • při odstraňování klíšťat zabránit potřísnění kůže či spojivek střevním obsahem klíšťat.

  Proti klíšťové encefalitidě existuje též očkovací látka s mrtvým inaktivovaným virem a hyperimunní globulin, který je možno aplikovat osobám, u kterých došlo k přisátí několika klíšťat v endemické oblasti - tj. takové, kde se onemocnění klíšťovým zánětem mozku vyskytuje. Tento globulin je nutno podat do 96 hodin po přisátí klíšťat, nikdy ne později.

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

 1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
 2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
 3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
 4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.