Reklama

Senná rýma

Popis

Zánět sliznice nosu, očí a dýchacích cest, vyvolaný alergickou reakcí na pyl rostlin ve vzduchu, popř. další látky (zvířecí chlupy, prach, spory, plísně, peří

Příčiny

Z pohledu celostní medicíny může být příčinou alergické reakce:

 • energetické oslabení jater a ledvin
 • systémová kandidóza Z pohledu psychosomatiky se jedná o strach ze sexuality, pudovosti, plodnosti a lásky, jde o snahu agresivně se uzavřít (zduření sliznic) před reprezentanty těchto témat ( pyl = mužské rostlinné semeno)
   

  Příznaky
 • Pálení očí
 • Zčervenání a svědění očí
 • Otoky očí
 • Vodnatý výtok z nosu
 • Překrvené sliznice
 • Kýchání
 • Bolest v krku
 • Nervová podrážděnost
   

  Komplikace
 • Dušnost
 • Astma

Atopické kožní projevy

Klasická léčba

Vyvarování se setkání s alergeny ( omezení pobytu v přírodě, pračky vzduchu a ionizátory v domácnosti, dokonalé odstranění prachu

 Přírodní a doplňková léčba

Aromaterapie:
Eukalyptový či mátový éterický olej použitý do aromalampy - pomáhá uvolňovat ucpaný nos a neprůchodné dutiny

Strava:
Vynechat: sladkosti, cukr, bílé pečivo, kávu, mléčné výrobky, konzervované potraviny, instantní výrobky, umělé nápoje, nasolené potraviny
Zařadit do jídelníčku: dostatek ovoce, zeleniny, 3x denně bílý jogurt (vynechat v případě alergie na mléčnou bílkovinu), ořechy a semena
Potraviny s vysokým obsahem hořčíku pomáhají snižovat alergickou reakci: banány, sójové boby, mandle, celozrnná a pšeničná mouka, melasa, hrách (pozor na individuální potravinové alergické reakce!)
Pití jablečného octa - pomáhá uvolňovat ucpaný nos a neprůchodné dutiny
Med - obsahuje malé stopy pylu a při užívání od začátku jara může snížit citlivost na alergeny vyskytující se v daném regionu ( Pozor: vysoce alergičtí pacienti by se měli pylu vyhnout!) V případě příznaků polysystémové kvasinkové infekce je vhodné dodržovat protikvasinková dieta.
Též je vhodné zjistit, zda pacient netrpí zároveň potravinovou alergií - viz. vylučovací dieta

 

Vitamíny:
Koenzym Q10 - 60mg 1x denně - zlepšuje okysličování a imunitu
Betacaroten - 25 000UI. denně - antioxidant, imunostimulant, příznivý vliv na sliznice
Zinek -30mg denně -důležitý pro činnost beta-karotenu a pro imunitní systém (lze nahradit konzumací dýňových semínek - 10 denně)
Vitamín E - 200 mg denně - protialergický účinek
MSM (methylsulfonyl metan) - z 85% zdrojem organické síry - účinný prostředek proti alergiím
Vitamín C - 3g - 6g denně -působí protizánětlivě, podporuje imunitu
B komplex - nutný pro správnou funkci imunitního systému
Hořčík a vápník - protialergicý účinek

 

Byliny:
List divizny, kopřivy dvoudomé a kůra plané třešně pomáhají tlumit prudké projevy alergií Bylinné sirupy Regenerace v pentagramu ( Vironal, Regalen, Renol, Gynex, Korolen ) pomáhají pročistit organismus, posílit jednotlivé orgány a imunitu. Užívané před hlavní pylovou sezónou dokáží zmírnit, popř. úplně odstranit projevy alergické reakce.

Homeopatie:
Na potlačení alergických projevů se používá některý z následujících přípravků:
Allium cepa - používá se při pálivém výtoku z nosu, vyvolaném alergickou reakcí, nedráždivém slzení z očí a zlepšení na čerstvém vzduchu
Arsenicum iod. - při ustavičném kýchání
Arsenicum album - pálivý výtok z nosu odírající pokožku, zlepšení teplem
Amonium muriaticum - příznaky jako u Allium cepa, avšak s totální ztrátou čichu
Euphrasia - když je hlavním projevem podráždění a slzení očí, pocit pálení v očích, jako kdyby v nich byl písek
Sabadilla - při doprovodných projevech jako je bolestivé a zarudlé hrdlo, svědění na měkkém patře, přecitlivělosti na vůni květin a zhoršení chladem
Naphtalinum - podráždění nosu i očí, hojné kýchání
Nux vomica - nedráždivý výtok z nosu, ranní kýchání, přecitlivělost na pachy, v noci rýma suchá, přes den s výtokem z nosu
Badiaga - vodnatý, hojný výtok z nosu, kýchání, spastický kašel vyvolávající kýchání, v nose táhnoucí hleny
Arundo donax - svědění chřípí, na tvrdém patře a v uších
Sanguinaria canadensis - bolesti hlavy, kongesce, suchost nosních a faryngeálních sliznic, pocit pálení, rýma s hojným výtokem odírajícím chřípí nosu, kýchání, zhoršení pachy a vůněmi, hlukem, pohybem a světlem
Vždy potenci 9CH 5granulí 3-4x denně
Navíc je vhodné systematicky podávat Apis mellifica 15CH, Pollens 15CH střídavě 5 granulí ráno a Poumon histamine 15CH 5 granulí večer ( toto lze podávat i preventivně 1 měsíc před pylovou sezónou)

Pro úplné vyléčení alergie je vhodná konstituční homeopatická léčba - tzn. je třeba nalézt lék, který bude co nejlépe odpovídat celkové konstituci pacienta.

Psychosomatická léčba:
Je třeba si přiznat nevědomou úzkost a odpor vůči sexualitě, v pylech rozpoznat reprezentanty obávaných témat, uznat agresi jako jednu ze základních sil života a naučit se vážit si jí.

Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

 1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
 2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
 3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
 4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.