Reklama

Stres

Termín „stres“ platí pro jakoukoliv reakci na fyzický, mentální nebo emocionální stimul, který naruší přiro­zenou rovnováhu organizmu. Stres je nevyhnutelnou součástí života. Může být způsoben řadou jak fyziologic­kých, tak psychických faktorů. Častým zdrojem stresu je pracovní vytížení, problémy s blízkou osobou, potře­ba platit dluhy i příprava na dovolenou. K méně zjevným zdrojům stresu patří každodenní setkávání s hlučícím davem, intenzivní dopravou, bolest, teplotní extrémy a dokonce i radostně očekávané události, jako je nástup do nového zaměstnání nebo příchod potomka. Běžnými fyziologickými faktory vyvolávajícími stres organizmu jsou přepracování, nevyspáni, onemocnění, nadměrná konzumace alkoholu a kouření. Někteří lidé si stresové situace sami vytvářejí, protože vždy najdou důvod k obavám.

Za většinu symptomů spojených se stresem zodpo­vídá zvýšená produkce hormonů nadledvinek. Ta je rov­něž příčinou toho, že stres může vést i k poruchám v příjmu živin. Zvýšení tvorby adrenalinu si vyžádá urych­lení metabolizmu bílkovin, tuků i uhlohydrátů za účelem rychlejšího uvolňování energie. Tato reakce způsobuje, že organizmus vylučuje aminokyseliny, draslík a fosfor. Ze svalů se vyplavuje uložený hořčík a dochází ke zhor­šenému ukládání vápníku. Organizmus ve stresu hůře absorbuje živiny přijaté potravou.

Výsledkem zvláště dlouhodobějšího nebo opakovaného stresu je fakt, že tělo postrádá řadu živin, které není schopno odpovídajícím způsobem doplnit. Mnohé poruchy související se stres­sem jsou způsobeny nedostatkem živin, zvláště vitami­nů skupiny B, které jsou velmi důležité pro funkci ner­vové soustavy, a některých elektrolytů, které jsou při stresových reakcích vyplavovány. Stres rovněž podporu­je vznik volných radikálů, které mohou projít oxidací a poškodit tak tkáně, zvláště buněčné membrány.

Doplňky stravy pomáhající mírnit stres:

Živina / bylinaTypické denní dávkování
Sibiřský ženšen 1300 - 900 mg denně
Extrakt Rhodiola rosea 2250 - 750 mg denně
Hořčík 3200 - 600 mg denně
Vápník 4 200 - 600mg denně
B-komplex                                   Podle pokynů výrobce

 

Omezte / Vynechte

 • Kofeinové nápoje
 • Cukr
 • Rafinované sacharidy
 • Alkohol
 • Trans mastné kyseliny

Zvyšte příjem

 • Celá zrna
 • Zelenina
 • Ovoce
 • Ořechy a semena
 • Olejnaté ryby

Faktory životního stylu
• Minimálně se vystavujte stresu (použijte techniku řízení stresu)
• Vyhněte se toxinům
• Pravidelně cvičte
• Vyvarujte se rekreačních drog

Poznámky
1) Nepoužívejte během těhotenství a kojení.
2) Neužívejte souběžně s antidepresivními léky.
3) Vysoké dávky mohou způsobit průjem. Ti, kteří užívají léky na srdce, by měli
 hořčík užívat pod dohledem lékaře.
4) Neužívejte současně s léky na krevní tlak, pokud nejste pod lékařským dohledem. Ti, kteří mají hyperparathyroidní stavy, by neměli užívat doplňky vápníku, pokud nejsou pod lékařským dohledem.

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

 1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
 2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
 3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
 4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.