Steatóza je metabolická porucha jater. Jedná se o nahromadění tukových kapének v jaterních buňkách, které vede k poškození jaterních funkcí. Toto jaterní poškození se vyskytuje čím dál tím více, dokonce i u dětí a mladých lidí. Hlavním rizikovým faktorem je pití alkoholu, obezita a cukrovka.

 

Příčiny:

 

Alkohol

Nadváha

Cukrovka - diabetes mellitus

Vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi

Působení některých léků (např. tetracyklin, kortikosteroidy, metotrexát) a toxických látek

Vrozené poruchy metabolismu

Nadměrné hladovění a hubnutí (kdy dochází k velkému odbourávání tukové tkáně)

Těhotenská steatóza 

 

Příznaky:

 

Dlouhodobě bez příznaků. Ani těžce poškozená a zvětšená játra často nijak výrazně nebolí. Příznaky mohou být nespecifické jako únava, poruchy koncentrace, snížení výkonnosti, pocit plnosti.

Poukazovat na ztučnění jater mohou lehce zvýšené jaterní testy. Ultrazvukové vyšetření pak potvrdí diagnózu. 

 

Možné komplikace:

 

Ztučnění jater v některých případech vede až k obávané cirhóze-ztvrdnutí jater, což již může být pro pacienta smrtelnou hrozbou.

 

Prognóza:

 

Pokud se steatóza jater bere vážně, játra se mohou opět během několika měsíců vrátit do původního stavu. Je však nutno vyvarovat se konzumaci alkoholu, začít se stravovat podle zásad racionální výživy, léčit případnou vyvolávající chorobu (cukrovku, nadváhu...) a podpořit funkce jater. 

 

Přírodní prostředky pro podporu jater:

 

Lipotropní faktory  - jedná se o  látky, které zabraňují hromadění cholesterolu a tuku v játrech. Jsou užitečné při rozličných jaterních onemocněních.

 

Ostropestřec mariánský  - obsahuje účinnou látku silymarin, chrání játra před působením škodlivých látek. Povzbuzuje obnovu poškozených jaterních buněk.

Šťáva z celých listů aloe vera - účinný pomocníck při detoxikaci jater a organismu, pomáhá při metabolickýckých onemocněních včetně cukrovky a poruchy metabolismu tuků, napomáhá hubnutí a příznivě působí na střeva.