Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocnosti USA je sexuálně přenášená chlamydia příčinou převážné části pohlavně šířených chorob ve Spojených státech. Sexuál­ně přenášená chlamydia je asi dvakrát hojnější nežli kapavka. Každoročně bývá zaznamenáno kolem 4 mili­onů nových případů, a přibližně 50 000 žen je násled­kem této nemoci každoročně sterilních. Asi 18 procent dospívající mládeže v USA trpí infekcí chlamydie a podle nedávno provedené studie bylo na jedné vysokoškolské koleji nakaženo 50 procent žen.

K příznakům této infekce patří záněty v genitální oblasti, výtok z pochvy nebo močové trubice, potíže s močením, bolesti při pohlavním styku a svědění kolem zaníceného místa. Tyto symptomy se mohou vyskytnout jak u mužů, tak i u žen. Přibližně 10 procent mužů a 70 procent žen s touto infekcí však žádné příznaky nezaznamená. Neléčená chlamydia vede u žen asi ve 30 procentech případů k neplodnosti. Může dojít k zánět- livému onemocnění v pánevní oblasti a k nevratnému poškození pohlavní soustavy, což vede k nutnosti hyste- rektomie.

U mužů může chlamydia způsobit zánět prostaty a semenných váčků. K symptomům zánětu prostaty pat­ří bolestivé močení a vodnatý výtok z močové trubice.

Diagnóza infekce se provádí na základě bakteriologic­kého vyšetření moči nebo poševního výtoku či výtoku z močové trubice.

Přírodní doplňková léčba:

Byliny

Chřest, echinacea, vodilka a jetel luční pomáhají při hojení.

Upozornění: Vodilku neberte denně po dobu delší než jeden týden, protože by mohlo dojít k narušení normální střevní mikroflóry. Během těhotenství ji vynechte a opa­trně ji užívejte.

Česnek - Působí jako přírodní antibiotikum a pod­poruje hojení.

Vitamíny skupiny B - Pro lepší trávení.

Vitamín C - na imunitu.

Doporučení:

  • Svůj jídelníček sestavujte převážně z potravin, jako je čerstvá zelenina a ovoce, hnědá rýže, syrová semena a ořechy, krůta, bílé rybí maso a zrniny vcelku.
  • Vyhněte se nadměrně zpracovaným, smaženým a na­soleným potravinám, a to i v případě kuřecího masa. Přibližně třetina kuřat prodávaných v USA obsahuje pa­togenní bakterie, například salmonelu. Krůtí maso je přijatelné. V krůtím mase takové bakterie dosud nale­zeny nebyly.
  • Pijte jen převařenou vodu, šťávy bez cukru a bylin­né čaje.

K obnovení příznivé mikroflóry střevního traktu zničené antibiotiky berte doplňkově acidofilus.