Celiakie je způsobená nesnášnlivostí lepku, bílkoviny obsažené v pšenici, žitě, ječmenu a ovsu. U postižených osob lepek způsobuje poškození sliznice střev. Klky tenkého střeva jsou poškozovány a ničeny, čímž je narušena schopnost organismu vstřebávat životně důležité živiny.

Vážným problémem se stává porucha vstřebávání a ztráta vitamínů, minerálních látek a kalorií, která způsobuje podvýživu navzdory dostatečnému příjmu potravy.

Problémy jsou zhoršovány doprovodnými průjmy.

Protože celiakie narušujetrávení, mohou se vyskytnout i potravní alergie.

Mezi další příznaky patří zvracení, otoky v oblasti břišní, chudokrevnost, objemná řídká stolice s nažloutlým zabarvením a nezvyklým zápachem, deprese, únava, bolesti kloubů a kostí.

U dětí se může projevit ztráta chuti k jídlu, plynatost, bolestivé střevní pohyby, zpomalení růstu, zvracení, intenzivní pálivý pocit na kůži a červená, svědivá vyrážka, zvaná herpetiformní dermatitida. V dutině ústní se mohou vyskytovat vředy.

Pokud zůstává celikaie neléčena, není dodržována přísná dieta s vynecháním lepku, může mít velice závažný i život ohrozující průběh.

Vhodné potravinové doplňky:

Komplex volných aminokyselin- slouží k doplnění bílkovin v nejdostupnější formě

Komplex vitamínů a minerálních látek- všechny živiny musí být přijímány ve vyváženém poměru. Užívejte jen preparáty bez obsahu pšenice a kvasnic.

Přírodní betakaroten - 10000m.j. denně

Vitamín E - 400m.j.denně

Kompex vitamínů B   - pokud nejsou k dispozici injekce, je vhodná podjazyková forma. Užívejte produkty bez obsahu kvasnic a pšenice.

Vitamín B12 a kyselina listová - Celiakie způsobuje špatné vstřebávání vitamínu B12. Nejvhodnější jsou injekční aplikace. Pokud nesjou k dispozici užívejte pastilky či podjazykové preparáty.

Vojtěška (alfalfa) - doplňuje vitamín K, který u pacientů s celiakií často schází. Berte ve formě tablet 2000 až 3000mg.

Esenciální mastné kyseliny ( pupalkový či lososový olej jsou vhodné zdroje) - potřebné pro stavbu střevních klků

Vápník a hořčík - často u pacientů chybí

Proteolytické enzymy - pomáhají při rozkladu potravy

Vitamín C  2000 - 5000mg - podporuje imunitní funkce

Nesnášenlivost lepku ( jinak také glutenu, směsi dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v některých obilninách), může být příčinou mnoha zdravotních problémů, někdy i velmi závažných. Podle Dr. Amy Myersové následující příznaky znamenají, že můžete trpět intolerancí lepku: