Reklama

Menopauza

Menopauza je moment, kdy u ženy ustává ovulace a menstruace, což je signálem ukončení reproduktivního věku. Jakmile u ženy ustane ovulace, vaječníky v pod­statné míře ukončí tvorbu estrogenu a progesteronu. Estrogen je obecně považován za sexuální hormon, který těsně souvisí s reprodukcí, ale tento hormon rovněž ovliv­ňuje další orgány. Buňky v pochvě, močovém měchýři, prsech, kůži, kostech, tepnách, srdci, játrech a mozku obsahují estrogenové receptory, a potřebují tento hor­mon ke stimulaci těchto receptorů pro zajištění normální funkce buněk. Estrogen je potřebný k udržení hladké a vlhké kůže, protože působí jako vnitřní termostat těla a mimo jiné brání ucpání tepen. Je rovněž nezbytný pro správnou tvorbu kostí.

Ačkoliv po menopauze hladina estrogenu výrazně klesá, hormon zcela nemizí. Další orgány mimo vaječníků i nadále produkují určité množství estrogenu a dalších hormonů. Orgány známé jako endokrinní žlázy (žlázy s vnitřní sekrecí) vylučují hormony, které udržují v chodu jednotlivé funkce organizmu.

Nástup menopauzy se u jednotlivých žen liší. U ně­kterých začíná dříve, u jiných později, průměrný věk nástupu menopauzy je však kolem padesáti let. Přechod trvá obvykle až pět let. U ženy, která prodělala hyste- rektomii, ale byl jí ponechán alespoň jeden vaječník, se po operaci zastavuje menstruace, ale menopauzou i takto operovaná žena projde. Pokud jsou během hysterektomie odstraněny vaječníky, dochází k prudkému nástupu me­nopauzy a k prudším projevům.

U některých žen menopauza probíhá jen s několika málo nebo s vůbec žádným viditelným projevem. U mnoha žen však dochází ke krátkodobým, ale akut­ním příznakům, jako jsou návaly horka, noční pocení, podrážděnost, únava, závratě, bolesti hlavy, úzkost, de­prese, nedostatečné libido, poruchy močového měchýře, suchost pochvy a svědění, pálení a další nepříjemné poci­ty při pohlavním styku, citlivost prsou, suchost a stárnu­tí kůže, dechová nedostatečnost, srdeční ary tmie a nespa­vost. Všechny tyto symptomy jsou způsobeny nedostat­kem estrogenu aprogesteronu. V dlouhodobém měřítku snížený přívod estrogenu zvyšuje pravděpodobnost kar­diovaskulárního onemocnění, osteoporózy a vaginální atrofie. Především osteoporóza je problém žen po meno­pauze. Odhadovaných 80% ze 250 000 zlomenin krčku kosti stehenní, k nimž každoročně v USA dochází, je způsobeno osteoporózou.

Je třeba mít na paměti, že menopauza není choroba. Jde o přirozenou fázi vývoje života ženy. I na tom, jak žena toto období vidí, záleží frekvence a závažnost proje­vů menopauzy. Pokud je menopauza vnímána jako konec mládí a pohlavního života, bude toto období mnohem těžší, než bude-li bráno jako další přirozená fáze života. Při správné výživě, doplňkovém příjmu živin a cvičení, mohou být téměř všechny nepříjemné vedlejší účinky menopauzy minimalizovány, ne-li vyloučeny.

Doplňky stravy pomáhající při menopauze:

Živina / bylina Typické denní dávkování

Black Cohosh - ploštičník hroznatý

(2,5%  Triterpenové glykosidy) 1

200 - 400 mg denně
Vitamin E 2 100 - 400 IU denně
Dong quai (1% ligustilides) 3150 - 450 mg denně
Sójové isoflavony 4 30 - 80mg denně
Omega 3 mastné kyseliny 51000 - 2000 mg rybího tuku denně
Omega 6 mastné kyseliny 6 150 - 300 mg GLA denně

PM Phytogen Complex 7

(Pueraria Mirifica)

80 - 160 mg denně

 

Omezte / Vynechte

 • Sůl
 • Cukr
 • Přebytečné bílkoviny
 • Jemně perlivé nápoje
 • Červené maso
 • Trans mastné kyseliny
 • Rafinované / zpracované potraviny
 • Alkohol
 • Kofeinové nápoje

 

Zvyšte příjem

 • Zelenina (zelená listová)
 • Ořechy a semena (zejména lněné semínko)
 • Olejnaté ryby (zejména konzervované S kostí)
 • Celá zrna
 • Luštěniny
 • Ovoce

 

Faktory životního stylu
• Minimalizovat vystavení se stresu (použijte techniku zvládání stresu)
• Vyhněte se toxinům
• Pravidelně cvičte

Poznámky
1) Neužívejte během těhotenství nebo kojení. Vyhněte se souběžnému užití s anti hypertenzivními látkami, pokud nejsou určeny lékařem.
2) Vyhněte se souběžnému užití vysokých dávek vitaminu E s warfarinem a jinými antikoagulačními léky. Může snížit potřebu inzulínu u diabetiků závislých na inzulínu a proto by měli být užíván pod kontrolou diabetologa.
3) Nepoužívejte během těhotenství nebo kojení. Nepoužívejte s warfarinem nebo antikoagulanty.
4) Extrémně vysokým dávkám by se měli vyvarovat ti, kteří mají nedostatečnou činnost štítné žlázy.
5) Neužívejte spolu s antikoagulanci.
6) Některé zprávy naznačují, že GLA (Omega 6) je kontraindikován při epilepsii.
Epileptika by se měla používat pouze pod lékařským dohledem.
7) Nepoužívejte během těhotenství nebo kojení. Neměly by užívat ženy s děložními myomy.

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

 1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
 2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
 3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
 4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.